Кліщовий іксодовий бореліоз (Хвороба Лайма)
БОРЕЛІОЗ (синонім: ХВОРОБА ЛАЙМА) – небезпечне захворювання інфекційної природи, що передається через укуси іксодових кліщів. Захворювання широко поширене в світі, але має більш високий рівень захворюваності в певних географічних зонах. На території України хвороба Лайма зареєстрована в 23 адміністративних областях, при чому спостерігається тенденція до збільшення частоти випадків даної недуги.
Активація іксодових кліщів спостерігається наприкінці квітня й триває до самого червня.
Резервуаром борелій є близько 200 видів ссавців та птахів. В організм людини борелії попадають зі слиною кліща під час присмоктування, після чого з потоком крові та лімфи потрапляють до внутрішніх органів, суглобів, нервової системи. Борелії можуть роками зберігатись в організмі людини.
Період від укусу кліща до перших клінічних проявів складає 2-30 днів, частіше 7-10 днів.
Хвороба протікає стадійно. Типовим первинним проявом бореліозу є так звана мігруюча еритема – почервоніння шкіри, яке з’являється на місці укусу кліща і поширюється від нього у вигляді кола або овалу, діаметр їх може сягати 70 см. Центральна частина кола згодом блідне. На периферії можуть з’являтися дочірні кола меншого розміру. Після щезання еритеми залишається пігментація.
Почервоніння супроводжується загальними симптомами, що нагадують грип: лихоманка, остуд, головний біль і блювота. У деяких випадках спостерігається також збільшення ближніх до ураження лімфатичних вузлів.
Через кілька тижнів або місяців після укусу кліща може розвинутись ряд різних симптомів.
Це в, в першу чергу, неврологічні прояви: запалення мозкових оболонок та речовини мозку, поліневрит, парез черепно-мозкових нервів, ізольований неврит лицьового нерва та ін. Можливе ураження серцево-судинної системи. І саме при кардіологічних ураженнях можливий летальний результат. В цій стадії часто спостерігаються артрити, особливо колінних суглобів, нелокалізований біль кісток, суглобів, м’язів.
При відсутності лікування хвороба може розвиватися і проявитись через декілька років чи навіть десятиліть. Типовим пізнім проявом бореліозної інфекції є хронічний рецидивуючий артрит і прогресуючий енцефаломієліт, які призводять до стійкої інвалідизації.
Небезпека бути зараженим та захворіти хворобою Лайма чатує на кожного!
Отже, дуже важливо уберегтися від даного захворювання, дотримуючись простих правил перебування на природі.
Таким чином, вирушаючи на прогулянку до лісу, щоб не пережити на собі свавілля, спричинене кліщами, слід дуже добре екіпіруватися. Найбільш надійним захистом є світлий однотонний одяг, що щільно прилягає та захищає тіло. Штани повинні бути заправлені в шкарпетки, сорочки з довгими рукавами, капелюх, закрите взуття. Під час лісової мандрівки триматися середини стежки. Звільнити від сухої трави та гілок в радіусі 20-25 метрів місце для привалів, нічного сну. Регулярно оглядайте себе та своїх супутників: доки хижак обиратиме найсмачніший шматочок вашого тіла, ви його виявите, бо він присмоктується не відразу. Найбільше потрібно берегти голову, шию, живіт, місця під пахвами, молочними залозами. Вдома відразу змінити білизну, оглянути її, випрати, попрасувати. Ні в якому разі не залишати її біля ліжка. Пам’ятайте, що витрушування не позбавляє кліщів. Обережними належить бути з принесеними з лісу квітами, тваринами (їх оглядати, мити, вичісувати).
Якщо ж трапилося нещастя все-таки бути укушеним кліщем, необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста в кабінет КІЗ, яка вирішить питання профілактичного лікування, лабораторного обстеження. Оптимальним варіантом було б негайне обстеження кліща на зараженість бореліозом. Для цього потерпілий, або його родичі чи знайомі повинні доставити живого кліща в вірусологічну лабораторію.
Видалити кліща можна різними способами. Важливо при цьому не роздавити його, так як найбільше збудників бореліозу знаходиться в фекаліях кліща. Найбільш прості методи видалення кліща:
- Захвативши його пінцетом або чистою марлею пальцями якнайближче до ротового апарату, тримаючи чітко перпендикулярно поверхні укусу, повернути тіло кліща навколо осі, витягнути його зі шкіри.
- Захвативши його пінцетом або чистою марлею пальцями якнайближче до ротового апарату, тримаючи чітко перпендикулярно поверхні укусу, обережно посмикувати тіло кліща вертикально.
- Захватити тіло кліща петлею із нитки, і, скручуючи нитку, одночасно підтягувати її до повного видалення кліща.
Якщо виникнуть складнощі у видаленні кліща, можна звернутись в хірургічний кабінет поліклініки, а в позаробочий день поліклініки – в приймальне відділення спеціалізованої медико-санітарної частини.
Більше про хворобу Лайма:
https://dpss.gov.ua/news/na-poltavshchyni-fiksuiutsia-vypadky-khvoroby-laima