Як пройти співбесіду
У ДПТНЗ «Харківське вище професійне училище сфери послуг» навчають перспективних робітничих професій та допомагають у працевлаштуванні.
У Центрі кар’єри розвитку молоді ми надаємо консультації та поради, які допоможуть вдало влаштуватися на роботу з професії, яку ви опанували в закладі освіти. Пропонуємо ознайомитися із правилами проходження співбесіди з роботодавцями.
Від успішної співбесіди, без перебільшення, залежить, чи візьмуть вас на омріяну роботу, яку зарплату запропонують і як будуть ставитись у колективі.
У середньому інтерв’ю з роботодавцем триває 40 хвилин, і за цей час важливо показати себе з вигідної сторони.
Наводимо правила, які допоможуть вам гідно пройти співбесіду.
1. До співбесіди потрібно готуватися. Прочитайте про компанію, в яку вас запросили, відвідайте її офіційний сайт, поцікавтеся відгуками про роботодавця. Бажано відшукати колишніх чи теперішніх співробітників компанії й поцікавитися специфікою роботи, її нюансами та важливими деталями. Ретельно вивчіть вимоги до посади, на яку претендуєте, щоби ваша розповідь про себе збігалася з побажаннями роботодавця. Підготуйте декілька цікавих ідей для покращення роботи на омріяній посаді. Обізнаний кандидат створює враження серйозної людини, що ретельно підходить до кожного завдання.
2. Подбайте про зовнішній вигляд. Одягніться охайно. Не потрібно вбирати одяг занадто яскравих кольорів. Обирайте класичний одяг нейтральних відтінків: бежевий, сірий, коричневий, синій. До речі, деякі роботодавці не люблять класичні чорний та білий кольори, вважаючи їх нудними. Кандидат, що вибрав одяг таких кольорів, здається їм безініціативним.
3. Будьте пунктуальними. Заздалегідь подивіться, де розташований офіс компанії і як ви зможете до нього дістатися. Під час розрахунку потрібного часу врахуйте затори, можливість того, що ви заблукаєте, та деякі непередбачувані обставини. Намагайтеся приїхати на співбесіду завчасно, але не занадто рано. Приїхавши за 10-15 хвилин до зустрічі, ви матимете змогу перевести дух, причесатися і випити склянку води. Але HR-фахівцю потрібно повідомити про свій прихід не раніше як за 3-5 хвилин до співбесіди. Таким чином ви підкреслите свою пунктуальність без натяку на надмірну передбачливість.
4. Розкажіть про себе. Це питання від рекрутера допомогло провалити не одну співбесіду. Здавалося б, що тут важкого? Розповів біографію, переказав резюме і готово. Але насправді від вас хочуть почути зовсім іншу інформацію. Розкажіть про свої захоплення, пов’язанні з роботою, про саморозвиток, наведіть приклади досягнень у своїй професійній діяльності. Ви повинні чітко дати зрозуміти не тільки, чому ця робота потрібна вам, а й чому саме ви потрібні цій роботі.
5. Будьте комунікабельними. Якою б сором’язливою людиною ви не були, на співбесіді потрібно випромінювати впевненість у собі. Деякі кандидати отримують відмову саме через надмірну скромність. Ця риса асоціюється у роботодавця з безініціативністю і відсутністю креативності. Тому перед входом в офіс компанії зробіть десять глибоких вдихів і поводьтесь природно. Поставте декілька питань роботодавцю. Краще підготуйте їх заздалегідь, але добре буде, якщо у вас виникнуть додаткові запитання упродовж інтерв’ю. Спеціалісти радять не запитувати про зарплатню на перших етапах співбесіди. Адже ви створите враження людини, яку цікавлять тільки гроші, а роботодавці вважають таку мотивацію недовговічною.
6. Невербальні сигнали. Під час співбесіди за вас більше може сказати ваше тіло, тому намагайтесь уникати невербальних помилок. Найбільшим фіаско вважається відведений погляд. Під час спілкування з рекрутером дивіться йому прямо в очі і чітко відповідайте на запитання. Важливо під час співбесіди посміхатись і зайняти відкриту позу. Не схрещуйте руки, це свідчить про вашу закритість і небажання спілкуватись. Не рекомендується також торкатись до свого волосся чи обличчя, надмірно жестикулювати і вовтузитись на місці.
7. Завершення розмови. Якщо ви дотримались всіх правил і ваша співбесіда пройшла успішно, не зіпсуйте все наприкінці. Обов’язково подякуйте за розмову. Не бійтеся дізнатись про наступні етапи співбесіди і про зворотний зв’язок.
Головна місія резюме ‒ забезпечити запрошення на співбесіду. Ваша перша співбесіда теж може пройти в онлайн-форматі. Головна перевага онлайн-співбесіди ‒ економія коштів та часу. Не потрібно вишукувати годинку-другу на дорогу і саму зустріч, також в онлайні кандидат легше впорається з хвилюванням, оскільки він знаходиться у своїй зоні комфорту. Проте пам’ятайте про невербальні засоби: звертайте увагу не тільки на слова, а й на міміку, жести, тон ваших відповідей.
Пам’ятайте, що співбесіда – це етап, який допоможе роботодавцю і вам зрозуміти, чи підходите ви один одному.