Наші координати:
61001, м. Харків,
вул. Тюрінська, 5
(098) 058 78 02
Докладніше...
Архіви новин
f3
f3

f3
f3
f3

Національно-патріотичне виховання

Наказ №116 від 26.09.2022 “Про національно-патріотичне виховання учнів”


9-та річниця Революції Гідності в Україні

Попри війну, 21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи. Саме цього дня розпочалися дві доленосні для країни події: Помаранчева революція 2004 року та Революція Гідності 2013 року, що стали історичними віхами вже новітньої незалежної України.

Цьогорічне відзначення відбувається в умовах масштабної агресії, але програма досить лаконічна та враховує нові реалії, повітряні тривоги та те, що значна частина учасників Революції сьогодні перебуває на фронті.

До Дня гідності та свободи України в училищі були проведені виховні заходи. Кожна група підготувала стіннівку з відповідної тематики, в кожній групі пройшли виховні години. Обговорювали з учнями цінності, які відстоювали учасники українських революцій, та за які, сьогодні воюють захисники і захисниці у російсько-українській війні, а саме: незалежність та територіальна цілісність, воля, соборність, гідність України та українців.

 

 


Мова – ДНК нації

І знову 9 листопада – День української писемності та мови. Традиційне, але водночас нове в умовах сучасної реальності свято. «Рідна мова дається народові Богом, чужа – людьми, її приносять на вістрі ворожих списів», – пророче стверджував Василь Захарченко. Коли сьогодні український народ героїчно протистоїть ворожій російській агресії, вивчення державної мови стає не лише дотриманням чинного законодавства чи даниною моді, але й ефективним способом вибороти національну свободу й завоювати міжнародний авторитет.

Педагоги й учні нашого закладу завжди з повагою ставилися до українського слова, про що свідчать висока лінгвістична культура викладачів та перемоги наших вихованців у різноманітних мовних конкурсах. І цьогорічний День української писемності, який через воєнну російську агресію проходив онлайн, був  традиційно урочистим і святковим.

Особливу увагу привертає позаурочний захід «О слово рідне, орле скутий», під час якого першокурсники не лише згадали історію свята, але й дізналися цікаві факти про українську мову, перевірили глибину власного інтелекту.

Найбільший інтерес у другокурсників викликав сучасний мовознавчий турнір «Вірю – не вірю», коли учасники-конкурсанти не лише продемонстрували ерудицію, дізналися багато нових фактів про рідне слово, але й отримали мотиваційні передбачення на майбутнє.

Талановитих учнів виховують лише професійні викладачі та майстри! Отже, наші педагоги не залишились осторонь від міжнародного свята: вони надихнули юних вихованців досконалим володінням рідного слова, узявши участь у мовному онлайн-квесті та Радіодиктанті національної єдності.

Ми переконані, що наступного року українська нація та міжнародна спільнота святкуватимуть День української писемності та мови у вільній та щасливій державі. Усе буде Україна!


9 листопада – День української писемності та мови

 

Слова росли із ґрунту, мов жита.
Добірним зерном колосилась мова.
Вона як хліб. Вона свята.
І кров’ю предків тяжко пурпурова.
                                        Ліна Костенко

 

Кожного року 9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. Свято започатковано в 1997 р., коли Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови».

За православним календарем – це день ушанування пам’яті Преподобного Нестора-літописця (священнослужителя Київсько-Печерської Лаври). Вважається, що саме Нестор став прабатьком української писемної мови. Долучилися до цієї справи ще Кирило та Мефодій, які створили слов’янську азбуку.

А от витоком сучасної літературної української мови вважається відома поема «Енеїда» Івана Котляревського − перша масштабна пам’ятка українського письменства, що була укладена розмовною українською мовою.

Всі навчальні групи училища взяли участь у Всеукраїнському радіодиктанті національної єдності 2022, та долучилися до святкувань та провели ряд різноманітних заходів: конкурси, години спілкування, читання.

Учасники предметних гуртків приєдналися до флешмобу #мовамоясолов’їна. У соціальних мережах та на сайті училища виклали записи авторського виконання творів українських авторів (віршів, уривків з творів тощо).

Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.

Прислухайтесь, як океан співає –
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово – це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.

Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.

                                Максим Рильський

Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців – понад 45 млн, більшість яких живе в Україні. Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де мешкають українці.

Українська є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.

Українська мова є результатом інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського. З погляду лексики найближчою до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики).

Упродовж століть українська мова, так само як і її носій – український народ – зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, зважаючи на те, під чиєю владою опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус, але зазіхання на неї з боку кремлівських можновладців та місцевих українофобів і русифікаторів не припиняються.

Всім нам треба докладати зусиль, аби українська мова не тільки зберігалася, але й розвивалася. Нею варто розмовляти, писати, послуговуватися будь-де, адже вона наша рідна мова.


Підтримаємо флешмоб до Дня української писемності та мови!

#мовамоясолов’їна

«Мова єднання»

 

Вірш Лесі Українки Contra spem spero! (Без надії сподіваюсь!) читає Підвишенна Таміла (група 2-20)
Вірш Ю. Хандожинської «Українкою я народилась» читає Тимченко Тетяна (група 4-19)
Вірш Ю. Бережко-Камінської «Ми все подолаємо» читає Святенко Світлана (група 4-19)

Фотовиставка «Україна – моя рідна земле!»

З метою виховання в учнівської молоді патріотизму, любові до України, поваги до традицій, духовних і культурних цінностей усіх націй і народів, які живуть в Україні, формування активної громадянської позиції, залучення молоді до активної діяльності з вивчення історії рідного краю та довкілля, географічних, етнографічних, історичних об’єктів і явищ соціального життя в училищі учнівським самоврядуванням була організована фотовиставка «Україна – моя рідна земле!».

Учні груп із задоволенням взяли участь у виставці та надали дуже багато фотографій тих місць України, де вони зараз проживають. Багато фотографій рідної Харківщини, домівок батьків та бабусь, місць, які залишили дуже сильні враження та запам’ятались на все життя. Учні групи 18-21 надали на виставку більше 60 фотографій, група 9-21 зробила декілька тематичних колажів.

Всі фото молоді сяяли любов’ю до рідного краю, Батьківщини та надією на скорішу Перемогу!!!

«Усе моє, все зветься Україна» Ліна Костенко

… Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, —
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадлииво,
усе як є — дорога, явори,
усе моє, все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори…

 


«Україна пам’ятає подвиг солдата»

З нагоди 78-ої річниці вигнання нацистських окупантів із України у всіх навчальних групах училища пройшли уроки пам’яті та мужності, години спілкування на теми: «Наш край у роки Другої світової війни», «Тільки тим історія належить, хто за неї бореться й живе».

Учні підготували презентації, інформаційний матеріал з теми та взяли активну участь у проведенні заходів.

При кінці заходів учні вшанували Хвилиною мовчання загиблих унаслідок Другої Світової війни та збройної агресії російської федерації.

Віримо, що наші захисники та захисниці справляться з рашистськими окупантами та виженуть їх з нашої землі, як це зробили наші діди з фашистською навалою 78 років тому. Слава Героям!


28 жовтня — 78-ма річниця вигнання нацистських окупантів із України

День визволення України від фашистських загарбників — свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.

Свято встановлене відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка від 20 жовтня 2009 року «…з метою всенародного відзначення визволення України від нацистських окупантів, вшанування героїчного подвигу і жертовності Українського народу у Другій світовій війні…».

Завершилося вигнання нацистських окупантів з України повним витісненням угорських та німецьких військ із найзахіднішого регіону теперішньої України — Закарпаття, яке відбулося в результаті здійснення радянськими з’єднаннями Четвертого та Першого Українських фронтів Східно-Карпатської наступальної операції. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон України.

Після 28 жовтня 1944 року Україна не стала цілком вільною державою, а опинилася під радянським пануванням, що супроводжувалося, зокрема, масовими репресіями.

24 жовтня викладачем історії Маліковою Іриною Миколаївною був проведений онлайн учнівський семінар з історії Другої Світової війни за темою «І пам’ятає світ врятований!» присвячений вшануванню 78-ої річниці вигнання нацистських окупантів із України. Метою заходу було закріпити знання учнів про події ІІ світової війни та про визволення України від нацистських окупантів, вшанувати пам’ять загиблих визволителів; сприяти формуванню у свідомості учнів значимості перемоги для українського народу, величину вкладу кожного українця даної війни у здобутті перемоги. Учні підготували тематичні матеріали, презентації та під час заходу розповідали одногрупникам історії про участь рідних та близьких у визволенні України від нацистських окупантів. Хвилиною мовчання учні вшанували пам’ять загиблих унаслідок Другої Світової війни та збройної агресії російської федерації.


14 жовтня ми святкуємо триєдине свято: Покрову, День українського козацтва, День захисників і захисниць України

Щорічно в жовтні українці вшановують захисників і захисниць нашої Батьківщини, а також згадують тих, хто віддав життя за свободу України. Саме 14 жовтня ми віддаємо шану героям, які захищали і захищають українську землю, українську незалежність. Особливо актуальним це свято є сьогодні, коли захисники та захисниці кожної секунди  боронять землю України та   наближають перемогу  над російською ордою кожним днем свого життя.

З 2014-го року День захисника Вітчизни був перейменований в День захисників і захисниць України. У лавах ЗСУ на сьогодні служить 37 тисяч жінок, понад 1 тисяча жінок дослужились до командирських звань.

У цю ж дату в 1999-му році було встановлено День українського козацтва.

Учні училища відповідально поставились до підготовки заходів з нагоди свята: взяли активну участь в акції «Героям сучасності!» в номінації «Завдяки нашим захисникам…». Зробили відеозвернення та привітали зі святом наших найгероїчніших захисників та захисниць.

Учні та педагоги від щирого серця подякували нашим героям за життя, світло у віконці, щасливе майбутнє, можливість навчатися та отримувати професію тощо. Всі учасники акції, як один, побажали  захисникам України залишитися живими та неушкодженими, скорішої Перемоги та щасливої долі рідній Україні!

У всіх навчальних групах пройшли виховні години, під час яких  учні згадали історію виникнення цих свят. Цікаво було всім дізнатися про традиції, звичаї та прикмети, що супроводжують свято Покрови. Розповіді із життя козаків Запорізької Січі змалювали образи звитяжного воїна, захисника та захисниці Вітчизни, що боронили віру, гідність та звичаї нашого народу.

Традиції славного козацтва продовжуються і нині, а доказ цьому – героїчні вчинки наших воїнів на фронтах війни.

Редакційні колегії навчальних груп попрацювали над листівками до свята. В кожній з них любов та віра в наших захисників та захисниць.


Акція «Героям сучасності»

Департамент освіти до Дня захисників та захисниць України ініціював акцію «Героям сучасності» для юних харків’ян та освітян із миром у серці та творчістю в душі.

Директор Департаменту освіти Ольга Іванівна Деменко у своєму листі зазначила:

«Поки весь світ відкриває для себе Україну та українців, українці відкриваються по-новому самі для себе. Ми зараз єдині, як ніколи, бо нас всіх об’єднує одне бажання на всіх. Наша єдність сильніша за будь-яку зброю. Кожен із нас ‒ частинка потужної сили. Водночас нам цю силу та натхнення дають захисники та захисниці України.

Акція «Героям сучасності» ‒ ще одна можливість подякувати тим, хто дарує нам надію жити, творити, любити та вірити у світле, мирне майбутнє, подякувати за мужність, честь, героїзм, за кожен новий день, за змогу жити, працювати та бачити рідних, подякувати за боротьбу за кожен клаптик нашої української землі та право залишатися вільною та незалежною нацією… Переконані, що в кожного знайдеться своя, щира, особлива подяка від серця. Це ще одна можливість долучитися до національної кампанії подяки військовим та ветеранам. Це ще одна можливість відправити їм свої найщиріші побажання».

Самоврядування училища разом з керівниками груп творчо підійшли до участі в акції, в номінації «Завдяки нашим захисникам…». Заздалегідь визначились з матеріалом, організували навчальні групи для роботи над створенням фотоколажів та відеозвернень до наших найгероїчніших захисників та захисниць.

Учні та педагоги від щирого серця дякували нашим героям за життя, світло у віконці, щасливе майбутнє, можливість навчатися та отримувати професію тощо. Всі учасники акції, як один, побажали  захисникам України залишитися живими та неушкодженими, скорішої Перемоги та щасливої долі рідній Україні!

Відеопривітання та фотокалажі є подарунком від учнів та педагогів училища до Дня захисників та захисниць України!

«Слава Україні! Героям слава!»

Робота Шарової Анастасії, група 4-20

Робота Волошиної Олени, група 7-22

Робота Нюнюк Дарини, група 9-19, класний керівник Жук Галина

Робота Пуляєвої Анастасі, група 9-22

Робота учениці групи-20 Багацької Дар’ї

Робота учениці групи 2-21 Першиної Ані, класний керівник Воробйова Оксана

Робота учениці групи 2-21 Звєрєвої Мар’яни

Колективна робота групи 9-19, класний керівник Жук Галина

 

Робота Групи 4-21, класний керівник Субота Вікторія

 

Робота учнів групи 18-21 Женіхової Вікторії і Макогон Аліни

 

Робота Туровської Єви, група 4-22, класний керівник Полякова Лариса

 

Робота групи 20-21, класний керівник С’єдіна Інна


День пам’яті жертв Бабиного Яру: минають 81-і роковини трагедії

У роки Другої світової війни Бабин Яр у Києві став місцем великої трагедії. Місцем, де у 1941 році за кілька днів нацисти розстріляли більш ніж 30 тисяч київських євреїв. А за два роки окупації кількість жертв в урочищі сягнула 100 тисяч людей різних національностей. Сьогодні безжальний терор продовжується, але вже російськими нацистами, яким дорога лише до міжнародного трибуналу.

Вічна пам’ять жертвам трагедії Бабиного Яру.

Віримо, що ці повтори закінчать як і ті, з кого вони взяли приклад. Трибунал і справедливе покарання!

27-28 вересня в Харківському вищому професійному училищі сфери послуг у всіх навчальних групах  була проведена тематична виховна година, присвячена 81-й річниці вшанування пам’яті жертв загарбницьких планів нацистської Німеччини в Україні.

Учні підготували інформаційні матеріали, підготували тематичні презентації про трагедію  Бабиного  Яру, який є символом трагедії Голокосту та нацистських злочинів на українській землі, жертвами котрих стали мільйони людей.

Тематична виховна година  дала змогу учням відкрити ще одну сторінку тяжких злочинів нацистських нападників у Другій Світовій війні.


23 серпня – День державного прапора

Історія свята

В Україні свято встановлене згідно з указом Президента Леоніда Кучми «Про День Державного прапора України» від 23 серпня 2004 року. У 2009 році Президент Віктор Ющенко вніс до Указу зміни, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні. Встановлене воно з метою виховання поваги громадян до державних символів України.

Довідково. 18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України постановою «Про прапор України» надала синьо-жовтому прапору статус офіційної символіки країни. 28 січня 1992-го Верховна Рада України ухвалила постанову «Про затвердження Державним прапором України Національного прапора». Це стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього (вгорі) і жовтого (внизу) кольорів, зі співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

Згідно із найбільш популярним тлумаченням колірної гами прапора синя його смуга символізує ясне небо, а жовта – золоті пшеничні ниви.

Історія державного прапора

Перша історична згадка про поєднання синього та жовтого елементів в офіційній символіці датується 1256 роком – днем заснування Львова. Герб цього міста, зокрема, прикрасив золотий лев на синьому тлі. Поєднання символічних для країни кольорів було ще в добу козацтва, особливо починаючи з XVIII ст. Часто у запорожців були сині стяги, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих або ж козаків.

Листівка, випущена в м. Броди у 1902 р. / фото: istpravda.com.ua

Поєднання синього і жовтого кольорів остаточно оформилося як єдинонаціональне на початку XX ст. Так, перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося 22 березня 1918 року. Тоді Центральна Рада ухвалила закон, затвердивши поєднання жовтого і блакитного як стяг Української Народної Республіки.


23 серпня – День міста-героя Харкова! Харкову 368 років!

23 серпня харків’яни відзначають день народження свого улюбленого міста. Ця дата святкування встановлена на честь визволення міста від німецько-фашистських загарбників, яке сталося 23 серпня 1943 року.

Цьогоріч свято міста для мешканців  опалене  війною. Російські війська  цілеспрямовано руйнують місто, знищують інфраструктуру, житло громадян, особливо заклади освіти усіх рівнів. Ворог робить це навмисно, щоб позбавити Харків статусу наукового, індустріального, транспортного, студентського та культурного центру країни. Але,  Харків стоїть, боронить кордони держави та всупереч старанням рашистів, отримав звання Місто-герой»

Вся країна, харків’яни вірять у  міць Збройних сил України, у нашу перемогу!


День Української Державності

28 липня 2022 року в Україні вперше відмічається День Української Державності.

До Дня державності УІНП презентував відеоролик «Історія України за 15 хвилин».

Мініфільм завдяки анімації, звуковому супроводженню та англійським субтитрам, розповідає про основні віхи з історії України не лише українцям, а й усьому світові. Він охоплює період від найдавніших часів — VIII століття до н.е. — до 20-х років XXI століття, включно із повномасштабним російським вторгненням.

«Відзначаючи День Української Державності та поширюючи інформацію про тривалу історію державних утворень українців на наших землях, ми також протидіємо російській дезінформації та пропаганді, яка силкується зобразити Україну штучним формуванням» відмітив заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак


День Конституції – одне із головних державних свят України

День Конституції – одне із головних державних свят України. У житті суспільств та держав конституції відіграють особливу роль.  Адже Конституція є Основним законом країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави.

В цьому році , в умовах воєнної агресфї РФ, по особливому замислюєшься : Що є Конституція для кожного з нас? І розумієшь, що це шлях у цивілізований світ, це є основа життєдіяльності  що дає можливість людям мати свободу і захист своїх прав, а також обов’язки, виконання яких робить буття у спільному просторі безпечним і комфортним.

 Україна вже більше 30 років існує як незалежна держава на мапі світу. Це не дає спокою «поганій сусідці» та російські агресори намагаються зруйнувати вибудовану  суверенну і незалежну, демократичну, соціальну, правову державу Україну. Марні надії. Україна була, є і буде навіки!

Нашій країні завжди був притаманний демократичний республіканський устрій (це спадок   від народу, який залишився нам від війська Запорізького та Гетьманщини). Боротьба нашого народу за свої права, за права нації була штучно припинена жорстоким гнобленням царизму на довгі часи. Не маючи власної державності, Україна не мала й Конституції. Вона з’явилася тільки за часів УНР 1918 року.

І от, нарешті, нова віха в українській історії — у ніч на 28 червня 1996 року, після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада нарешті ухвалила і ввела в дію Основний закон держави – Конституцію України. Цій важливій події передували 6 років важкої праці, консультацій, дебатів і домовленостей. Сталося це о 9:18 ранку 28 червня 1996 року. “Є Конституція!”, – такими були перші слова тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після ухвалення Конституції 315 голосами народних депутатів.

Як незалежна держава Україна прожила без власної Конституції близько п’яти років і стала останньою з пострадянських країн, де ухвалили Основний закон. Ухвалена Конституція закріпила незалежність і суверенітет України, а також в ній написано, що країна існує для людей, але не навпаки. Саме на честь ухвалення Основного закону 28 червня й святкується День Конституції.

Ми дуже пишаємось що світова громадськість визнала Конституцію України однією з найбільш досконалих і демократичних

Кожного року учні  та педагоги училища святкують День конституції. Не став виключенням і цей рік. Нові виклики, обставини не зламали гарні традиції колективу училища. З учнями класні керівники провели дистанційно класні години, вихователі, соціально-психологічна служба у соціальних мережах обговорили питання: Що є Конституція в житті людини? Конституція-основний закон держави тощо. Всі разом згадали як святкували у минулих роках День Конституції. Згадали як на День єднання 16.02.2022 всі разом співали Гімн України та зробили кліп.

Не зважаючи на складний воєнний час, розуміємо, що маємо жити з вірою в серці. З вірою в те, що перемога буде за нами, повернуться тимчасово окуповані території, повернеться український Крим, український Донбас. З любов’ю один до одного, з любов’ю до ближніх своїх, з любов’ю до української землі, української держави. З надією на те, що Україна стане заможною, сильною, європейською державою, яка буде однією з найсильніших у світі. Ми маємо вірити, тому, що ми українці. Ми на це заслуговуємо.

f3
f3
f3
f3
f3

f4

ped

ped

ped