Наші координати:
61001, м. Харків,
вул. Тюрінська, 5
(098) 058 78 02
Докладніше...
Архіви новин
f3
f3

f3
f3
f3

Національно-патріотичне виховання

Принципи національно-патріотичного
виховання молоді

(виступ вихователя Прилепи Віри Миколаївни на педагогічній раді 13.04.2016)

Епіграфом до свого виступу я взяла слова поетеси Світлани Олександрової:

«Я хочу в спокої и в мирі
Свою країну підіймати,
Де люди – добрі, світлі, щирі
Де дух свободи не зламати».

Ітак , принципами національно-патріотичного виховання молоді є:

 • принцип національної спрямованості виховання, який передбачає формування у молоді національної свідомості, любові до України, свого народу, шанобливого ставлення до його культури, здатності зберегти свою національну ідентичність, пишатися приналежністю до українського народу, брати участь у розбудові та захисті своєї держави;
 • принцип культурно відповідності, який передбачає виховання як культуро творчий процес, спрямований на формування базової культури особистості, базуючись на набутому морально-етичному досвіді людства;
 • принцип гуманізації виховного процесу зосереджує увагу на особистості як вищій цінності;
 • принцип суб’єкт суб’єктної взаємодії передбачає, що учасники виховного процесу виступають рівноправними партнерами у процесі спілкування, беруть до уваги точку зору один одного, визнають право на її відмінність від власної, узгоджують свої позиції;
 • принцип цілісності означає, що виховання організовується як системний педагогічний процес, спрямований на гармонійний та різнобічний розвиток особистості, формування в неї цілісної картини світу, передбачає забезпечення наступності напрямів та етапів виховної роботи;
 • акмеологічний принцип вимагає орієнтації виховного процесу на вищі морально-духовні досягнення і потенційні можливості особистості, створення умов для досягнення нею життєвого успіху, розвиток індивідуальних здібностей;
 • принцип особистої орієнтації означає, що загальні закони психологічного розвитку проявляються у кожної людини своєрідно і не повторно;
 • принцип життєвої творчої самодіяльності передбачає становлення особистості як творця свого життя, який здатен приймати особисті рішення і нести за них відповідальність повноцінно жити і активно діяти, постійно самовдосконалюватися, адекватно і гнучко реагувати на соціальні зміни;
 • принцип толерантності передбачає інтегрованість української культури в європейський та світовий простір, формування у вихованців відкритості, толерантного ставлення до цінностей, відмінних від національних ідей, до культури, мистецтва, вірувань в інших народів, здатності диференціювати спільне та відмінне в різних культурах, сприймати українську культуру як невід’ємну частину загальнолюдської.

Дані принципи національно-патріотичного виховання ми використовуємо у виховних заходах. Спочатку ми визначаємо мету виховного заходу. Як правило, нею є: поглиблення знань учнів про свою Державу, історію і культуру українського народу, сприяння формуванню самовідданості учнів, виховання поваги і цікавості до минулого нашого народу, почуття відповідальності та обов’язку перед своїм народом.

Всі ми з вами належимо до української нації поряд із такими відомими діячами, як Григорій Сковорода, Леся Українка, Тарас Шевченко, Михайло Грушевський, Олесь Гончар, що добре знаний в світі, як письменник-гуманіст. Його останній запис у щоденнику закінчувався такими рядками: «Дякую Богу, що дав  мені народитися українцем».

Всі ці видатні люди прагнули своєю чесною працею, творчими ідеями та натхненням утвердити український народ, як націю, примножувати його авторитет. Вони любили рідну Україну, відчували гордість за свій багатостраждальний народ, їм було присутнє почуття національної свідомості та честі, почуття надзвичайного патріотизму.

Що ж таке національний патріотизм? (Анкета «Національна самосвідомість учнів ПТНЗ»).

Патріотизм – це одна із ланок людського характеру . Він, подібно до любові, керує людською свідомістю, заставляючи робити великі і малі вчинки в ім’я своєї батьківщини. Патріотизм – величезний вияв нескінченної любові до рідного краю. Патріотизм, як і честь, виховує великих, сильних людей, які не рахуються із ціною свого життя і здатні пожертвувати ним заради рідної землі. Патріотизм породжує впевненість у собі, волю до перемоги, віру в свою націю, свій народ, він перетворює звичайну людину в безстрашну, яка не відчуває страху і болю, ідучи впевнено і безстрашно до своєї мети. Тоді мета патріота стає метою всього народу. Патріот живе у єдності зі своїм народом, він живе своїм народом, адже життя народу стає його життям.

Щоб правильно виховувати в учнів почуття національної свідомості та патріотизм, потрібно, в першу чергу, чітко знати принципи національно-патріотичного виховання молоді.

Запорукою ефективності виховного процесу є органічне поєднання системи принципів національно-патріотичного виховання в цілісну систему, яка забезпечує досягнення відповідних результатів – міцно і органічно засвоєних загальнолюдських і українських національних цінностей.

Всі культурно-масові заходи ми проводимо українською мовою, цим самим прививаємо учням любов до рідної мови.

В наш нелегкий час трагічні події, які відбуваються в Україні не залишають байдужим жодного громадянина країни. Кожному з нас необхідно  усвідомити, за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвувала своїм життям «Небесна сотня», бійці в АТО, мирні жителі Донбасу. Тому наші виховні заходи спрямовані на допомогу учням розібратися в цих складних обставинах.

Хочу відзначити деякі з цих заходів:

 • це відвідування ранених воїнів у воєнному шпиталі;
 • проведення вечора-реквієму «Зима, що нас змінила. Небесна сотня» до Дня Героїв Небесної Сотні-20 лютого;
 • День Соборності України – 22 лютого;
 • вечір-реквієм, присвячений Героям Крут;
 • усний журнал «Шляхами долі Лесі Українки» до 145-річчя з Дня народження Лесі Українки;
 • тематичний вечір до 202- річчя з Дня народження Т.Г. Шевченка та перегляд і обговорення фільмів: «Т.Г. Шевченко», « Художник Тарас Шевченко;
 • вечір відпочинку «Масляна прийшла». Конкурс на приготування найсмачніших млинців;
 • культпоходи у виставкові зали «Мистецтво Слобожанщини», «АВЕК», «Бузок», «ЄрміловЦентр», музей К.І. Шульженко та інші.

Слід також додати, що наші учні із задоволенням відвідують постійно діючу виставку технічної та декоративно-прикладної творчості в гуртожитку, що позитивно впливає на їх патріотичне виховання. Тим більше, що в цьому році виставка доповнилась куточком бойової слави героїв АТО.

Наскільки наші вихованці будуть свідомими патріотами і борцями за краще життя багато в чому залежить від нас. Ми повинні пам’ятати, що Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина. Пам’ятаємо, не забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.

Ми – єдина країна, єдина держава!
Ми не можем ділитись на Захід і Схід.
В цім краю віковічна дідів наших слава
І прадавній великий козацький наш рід.

Кров’ю й потом ми землю свою боронили
Від навали чужинців, що пхались до нас.
Ми цю землю любов’ю своєю святили
Й світлий промінь любові в душі не погас.

Ми руками ґрунти  всі її перебрали,
Бо трудились віками на рідних полях.
Ми сльозами і хлібом її засівали
І любов до Вітчизни – у наших серцях.

Україно моя! Пресвята й неподільна,
Якби ворог не мріяв тебе розділить!
Ти земля дана Богом нам, рідна і вільна!
І тобі Україно, єдиною жить!

Ми ніколи тебе не дамо поталу,
Будем мужньо і сміло свій край боронить.
Навіть діти сьогодні дорослими стали.
Ми у рабстві ніколи не будемо жить!

Пропоную проект рішення:

 • Поглиблювати знання учнів про свою державу, історію і культуру українського народу сприяти формуванню самосвідомості учнів, розвивати в них патріотизм та почуття гордості за свою країну.
 • Створювати сприятливі умови для спілкування учнів українською мовою не тільки під час виховних заходів, але й в розмовній мові (побуті).

Інформаційна година «Україна у віршах Т.Г. Шевченка»

9 березня 2016 року у Харківському вищому професійному училищі сфери послуг майстрами в/н Марковою Людмилою Андріївною та Клушиною Надією Григорівною за допомогою старшого бібліотекаря Картавцевої Наталії Вадимівни було проведено інформаційну годину «Україна у віршах Тараса Григоровича Шевченка» для учнів групи 18-15 «Взуттьовик».

Педагогічні працівники зацікавили учнів даною темою, розповівши їм про вклад Т.Г. Шевченка у розвиток суспільства України, любов до рідної мови, рідного слова, традицій українського народу.

День пам’яті Героїв Небесної сотні в ХВПУСП

«Небесна сотня в вирій полетіла…» Герої не вмирають

20 лютого визначено в нашій державі Днем Героїв Небесної Сотні.

З метою вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні, виховання любові до Батьківщини та патріотичної свідомості, розвитку бажання стати гідними громадянами України 19 лютого в Харківському вищому професійному училищі сфери послуг було проведено патріотичний виховний захід —  Урок-Реквієм, присвячений  Дню пам’яті Героїв Небесної Сотні.

Учні читали вірші, переглянули відеоматеріали про ці трагічні події, розповіли присутнім про наших земляків, що загинули в Києві під час протистоянь. Пам’ять Героїв Майдану, що впали мертвими за світле майбутнє України, вшанували хвилиною мовчання.

Історична довідка:

21 листопада 2013 року, за кілька днів до укладання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, український уряд радикально повернув курс держави від євроінтеграційного до курсу, спрямованого  на розвиток співпраці з державами-членами СНД.

30 листопада 2013 року обурена таким рішенням уряду молодь виходить на Майдан Незалежності у Києві, всіляко підкреслюючи мирний характер своєї акції. Невдоволення підтримують по всій Україні. Це був початок Революції Гідності. Та злочинна влада вчинила замах на мирний протест і на декларовані цими молодими людьми загальноєвропейські цінності. Десятки протестувальників були жорстоко побиті спецпідрозділами міліції і у важкому стані потрапили до лікарень, а доля багатьох з них невідома і до сьогодні.

Події 30 листопада стали переломним моментом в українських подіях кінця 2013 року, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий. Два місяці мирних протестів завершились злочинним наказом тодішньої влади на чолі з Януковичем зробити «зачистку» Майдану, застосувавши зброю. Події у Києві 18-20 лютого  2014 року стали найбільш драматичним етапом революції: в центрі міста розгорнулись справжні бої, тисячі людей були поранені і майже 100 вбито снайперами та бійцями спецпідрозділів міліції. Кров цих людей стала вироком для  злочинної диктатури. Ця «Небесна Сотня» своїм життям викупила свободу для мільйонів українців і дала шанс збудувати нову демократичну правову державу.

Учнівська конференція «День соборності – символ національного єднання»

В Харківському вищому професійному училищі сфери послуг 21 січня була проведена учнівська конференція «День соборності – символ національного єднання».

Учні нашого училища, які проживають в гуртожитках, взяли в конференції активну участь. А відкрили конференцію вихователі гуртожитку, які ознайомили учнів з передумовами виникнення необхідності підписання Акту Злуки в 1919 році. Це була воля українського народу, який прагнув жити в своїй українській державі однією дружною сім’єю.

Учні розповіли про традиції святкування Новорічних та Різдвяних свят в різних регіонах України, і скрізь все проходило майже однаково. І ялинки новорічні, і кутя, і 12 пісних страв…

Проводячи підсумок конференції, її учасники зробили висновок: наша Україна єдина, ми одна дружна сім’я, і щасливе майбутнє України можливе лише за умови духовної і політичної єдності, соціального партнерства, громадської злагоди.

Привітання бійців АТО з днем Святого Миколая

17 грудня учні Харківського вищого професійного училища сфери послуг відвідали військовий шпиталь медично-клінічного центру Північного регіону з метою привітання учасників АТО з днем Святого Миколая та новорічними святами.

Перед відвідуванням шпиталю учні провели в училищі благодійну акцію «Допоможемо бійцям» та зібрали кошти на гостинці та солодощі для наших захисників. Воїни, які лікуються у військовому шпиталі, були дуже раді зустрічі з учнями та вдячні за щирі привітання.

Учнів, які відвідували бійців, охопило почуття поваги та гордості за своїх захисників.

Виховна година, присвячена Дню Гідності та Свободи

20 листопада 2015 року в Харківському вищому професійному училищі сфери послуг було проведено виховну годину, присвячену Дню Гідності та Свободи в формі радіоуроку.

Захід був проведений з метою розширення поняття про єдність, незалежність і суверенність нашої держави, з метою розвитку в учнів бажання брати посильну участь у розбудові та зміцненні єдності нашої держави, формування у них активної громадської позиції щодо єдиної цілісної держави та захисту її кордонів, виховання в учнів патріотичних почуттів, гордості за свою Батьківщину – Україну, вшанування пам’яті Небесної сотні.

13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав указ про відзначення щорічно 21 листопада Дня Гідності та Свободи. За цей час не одному поколінню українців довелося ціною власного життя здобувати право прийдешніх поколінь на незалежність.

Радіогазета, присвячена Дню Української писемності та мови

9 листопада ми відзначаємо свято – День української писемності та мови. З цією метою – формувати уявлення про мову як національну ознаку народу, розвивати мислення, активність, бережливе ставлення до рідної мови, бажання навчатись їй, поглиблювати знання учнів про мову як найважливіший засіб людського спілкування – у Харківському вищому професійному училищі сфери послуг 9 листопада була проведена радіогазета «Рідна мова моя». Радіогазету підготували та провели учні груп 5-15 «кравець» і 27-15пл «перукар» та старший бібліотекар Картавцева Наталія Вадимівна.

Радіогазету ведуть учениці групи 5-15 Меніна Олеся і Ткаченко Юлія

Радіогазету ведуть учениці групи 5-15 Меніна Олеся і Ткаченко Юлія

Радіоурок «День захисника України»

З 2015 року в офіційному календарі з’явилося нове державне свято. Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким щорічно 14 жовтня відзначатиметься День захисника України.

14 жовтня в нашій історії — це, насамперед, християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, яку українські воїни з давніх часів мали за свою покровительку. Ця дата символізує нерозривний зв’язок усіх поколінь захисників України: воїнів Київської Русі, козаків, учасників збройних формувань УНР та ЗУНР, українців, які у складі збройних сил СРСР та партизанських формувань захищали Батьківщину від фашистів, воїнів Української повстанської армії та нинішніх захисників України. Саме тому День захисника України покликаний стати святом усіх сучасних воїнів та ветеранів, днем вшанування всіх, хто упродовж століть обороняв українську землю. Він має консолідувати українське суспільство навколо ідеї захисту незалежної та соборної України.

Тому у ХВПУ СП 13 жовтня було проведено радіоурок на тему «День захисника України». Метою уроку було розширення знань учнів про героїзм українських патріотів на різних етапах становлення України, виховання у учнів шанобливого ставлення до українських вояків і спонукання до наслідування їхніх кращих рис.

Підготували та провели радіоурок практичний психолог Алексєєнко Наталія Володимирівна, соціальний педагог Шляхтіна Яна Юріївна та старший бібліотекар Картавцева Наталія Вадимівна.

Круглий стіл, присвячений Дню захисника України

13 жовтня 2015 року в гуртожитку Харківського вищого професійного училища сфери послуг був проведений «Круглий стіл», присвячений Дню захисника України.

У вечорі брали участь учні з 9-ти професійно-технічних навчальних закладів, які проживають у гуртожитку.

Виступили вихователі гуртожитку Радченко Ольга Василівна та Столбовська Ольга Іванівна, які розповіли, що з 2015 року з’явилось в офіційному календарі нове свято. Президент України Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким 14 жовтня щорічно відзначатиметься День захисника України.

А 14 жовтня в нашій історії – це, насамперед, християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, яку українські воїни з давніх часів мали за свою покровительку. Ця дата символізує нерозривний зв’язок усіх поколінь захисників України.

Виступали учні. Вони бажали захисникам України мирного неба, сил і здоров’я, щастя і смачного хліба на столі.

Радіоурок на тему «Революція на граніті. Перший майдан»

Так сталося в новітній історії, що саме восени в Україні відбуваються переломні події, котрі багато в чому визначають майбутнє нашої держави. 17 жовтня — саме такий день. Ще не так давно, 25 років тому, коли незалежність України була болісною темою, молодь, відкинувши страх, долаючи численні перешкоди, йшла до омріяної мети – жити у вільній країні! Студенти України проявили неабиякий героїзм, кинувши виклик цілій системі. Події, що відбувалися на майдани Незалежності протягом 2-17 жовтня ввійшли в історію під назвою «Революція на граніті»

19.10.2015 в Харківському вищому професійному училищі сфери послуг було проведено радіоурок на тему «Революція на граніті. Перший майдан» з метою поглиблення знань учнів про Україну, її історію; виховування почуттів патріотизму, гордості, поваги і вдячності українським студентам за мужність в часи «Революції на граніті»; формування їх особистісної відповідальності за долю своєї держави та українського народу.

Радіоурок підготували та провели старший бібліотекар Картавцева Наталія Вадимівна та практичний психолог Алексєєнко Наталія Володимирівна.

Радіоурок на тему «Революція на граніті. Перший майдан»

Перший урок «Ми – нація єдина, твої ми діти, Україно!»

1 вересня 2015 р., в Харківському вищому професійному училищі сфери послуг відбулося перше свято цього навчального року – День знань.

Урочиста лінійка почалася з державного гімну та піднімання державного прапора представниками учнівського самоврядування Кудіновою Анастасією та Бочаровим Андрієм. Виступили учасники художньої самодіяльності училища: театр моди «Шарм», танцювальний гурток.

Після урочистої лінійки учні розійшлися по навчальних аудиторіях і майстернях, де був проведений перший у цьому навчальному році  урок з теми «Ми – нація єдина, твої ми діти, Україно!»

Допомога воїнам АТО

Учні Харківського вищого професійного училища сфери послуг, які проживають в гуртожитку, разом з вихователями відвідали героїв АТО, які проходять курс лікування в харківському воєнному шпиталі. За рахунок коштів, виручених під час участі училища у Великому Слобожанському ярмарку, для одужуючих були закуплені необхідні речі.

Учні вірять, що підтримуючі одне одного в тяжку хвилину, ми зможемо разом перемогти і збудувати нову Україну.

Подяка за допомогу бійцям АТО в госпиталі_благодійна організація Сестра милосердя_вересень 2015

Урочисті заходи до 70-річчя Перемоги, Дня пам’яті та примирення

В Харківському вищому професійному училищі сфери послуг пройшли урочисті заходи, присвячені 70-річчю Перемоги над нацизмом в Європі, Дню пам’яті та примирення та дню Перемоги 9 травня.

До цих заходів студентський експериментальний театр під керівництвом Єфанової Анни Сергіївни та Сьомака Олексія Анатолійовича підготував вечір-реквієм.

Під час заходу учасники театрального  гуртка згадали ветеранів, які мужньо боролися на фронтах ІІ Світової війни і ціною неймовірних зусиль і втрат завоювали Перемогу і встановили мир на землі.

Пам’ять загиблих вшанували хвилиною мовчання.

Дякуємо керівникам і учасникам студентського театру за прекрасний виступ.

Звітний концерт художньої самодіяльності «Незалежна, вільна, творча – свята Україна!»

13 березня 2015 року в Харківському вищому професійному училищі сфери послуг відбувся звітний концерт художньої самодіяльності «Незалежна, вільна, творча – свята Україна!» в рамках обласного огляду-конкурсу художньої самодіяльності.

В програмі концерту були:

 • виступи хорового колективу під керівництвом Коржавих Ірини Миколаївни;
 • виступи театру мод «Шарм» з різними колекціями одягу під керівництвом Шихайло Вікторії Анатоліївни;
 • виступи танцювального колективу з народними і сучасними танцями під керівництвом Шевченко Оксани Борисівни;
 • хорове читання і мовно-пластичний етюд під керівництвом Єфанової Анни Сергіївни;
 • постановка театру-студії «Дзеркало» під керівництвом Сьомака Олексія Анатолійовича;
 • сучасні пісні;
 • танці та жестові пісні у виконанні учнів з вадами слуху.

Журі відмітило щирість виконавців, їх творче натхнення і безсумнівний талант.

В цей же день члени журі оглянули виставку технічної і художньої творчості учнів училища. В ролі екскурсовода виступила вихователь гуртожитку Прилепа Віра Миколаївна.

Урок-реквієм «Небесна сотня: Герої, які змінили хід історії»

Відповідно до звернення Міністра освіти і науки України С. Квіта в Харківському вищому професійному училищі сфери послуг 20 лютого, у день Героїв Небесної Сотні, був проведений урок-реквієм «Небесна сотня: Герої, які змінили хід історії», присвячений пам’яті українських захисників, які проявили вражаючу незламність, патріотизм та хоробрість, які ціною свого життя та здоров’я боронять від агресора незалежність та цілісність нашої країни.

Захід, присвячений Дню Соборності України

22 січня 2015 р. у Харківському вищому професійному училищі сфери послуг був проведений захід, присвячений 96-й річниці Дня Соборності України – учнівська конференція на тему «День Соборності – символ національного єднання».

В конференції взяли участь учні, які проживають в гуртожитках училища. Відкрили захід вихователі гуртожитку, які зупинились на передумовах виникнення необхідності підписання Акту Злуки в 1919 році. Це було прагнення українців жити однією сім’єю на своїй рідній землі, у своїй суверенній державі.

Учні, у свою чергу, доповіли, що Соборність – це не тільки об’єднання українських земель, це, передусім, монолітність української нації. І щасливе майбутнє України можливе лише за умови духовної і політичної єдності, соціального партнерства, громадянського порозуміння.

Підводячи підсумок конференції, учні зробили висновок: попри все, ми повинні зберегти громадянську злагоду, національну єдність і сміливо крокувати  вперед, розбудовуючи нашу незалежну соборну державу.

h3

f3
f3
f3 Скан-копії або фото документів для вступу відправляти на електронну пошту hvpu.sp.40@gmail.com
f3

Запрошуємо абітурієнтів та їхніх батьків підписатися на телеграм-канал "ХВПУСП40"

https://t.me/hvpusp40

Він створений для спрощення комунікації між потенційними абітурієнтами, їхніми батьками та адміністрацією училища

f3
f3
f3
f3

f4

ped

ped

ped