Наші координати:
61001, м. Харків,
вул. Тюрінська, 5
(098) 058 78 02
Докладніше...
Архіви новин
f3
f3
f3

Історія училища

Харківське вище професійне училище сфери послуг було засновано згідно з постановою Президії Харківської Облпромради від 13 травня 1946 року №16 на підставі розпорядження РНК СРСР від 24 лютого 1946 року №2491-р та постанови Президії Укооппромради від 26 березня 1946 року №166 і мало назву профтехшкола обласної промислової кооперації.

Профтехшкола облпромради з підготовки кравців верхнього одягу була відкрита 1 вересня 1946 року по вулиці 1-ї Кінної Армії (сьогодні вулиця Богдана Хмельницького) при фабриці пошиття одягу.  Було набрано 3 навчальні групи по 25 учнів (2 групи — з підготовки кравців чоловічого верхнього одягу, 1 група — кравців жіночого верхнього одягу). Термін навчання — 2 роки. Ця профтехшкола облпромради за статутом нагадувала фабрично-заводські школи трудових резервів. Прийом на навчання проводився шляхом добровільного набору молоді. Навчання було безкоштовним, і учні перебували на повному забезпеченні за рахунок коштів промислової кооперації.

Засновниками профтехшколи були:

  • Конотоп Віктор Ілліч – директор;
  • Жуковін Василь Іванович – старший майстер;
  • Краснянська Софія Львівна – заступник директора з виховної роботи.

Їх вже немає в живих, але добра пам’ять про них залишилася в серцях багатьох випускників, які в ті важкі роки отримали путівку в життя.

У важких умовах проходив процес навчання і виховання учнів у перші повоєнні роки. Приміщення не відповідало вимогам навчально-виховного процесу. Навчальні майстерні не мали достатньої кількості обладнання, інструментів, матеріалів. У навчальних класах були відсутні наочні посібники, підручники. Важким був і контингент учнів: сироти, напівсироти, інваліди.

Але були чудові вихователі, майстри-наставники, знаючі фахівці, які робили все можливе, щоб діти стали не тільки кваліфікованими працівниками, а, перш за все, порядними людьми.

Перший випуск учнів відбувся у 1948 році, було підготовлено 120 фахівців. Керував профтехшколою з 1948 до 1960 р. директор Конотоп Віктор Іванович.

 На початку 50-х років облпромрадою був організований при артілі «Ширпотреб», у пристосованому приміщенні, навчальний комбінат інвалідів війни та сиріт. Профіль підготовки: взуттьовик з ремонту взуття, механіки з ремонту швейних машин, а пізніше і кравці, з числа інвалідів війни та сиріт. У навчальних групах було по 12-15 чоловік. Термін навчання — 1 рік. Засновниками навчального комбінату інвалідів війни та сиріт були:

  • Мачин Самуїл Самойлович — директор;
  • Борщівський Борис Якович — старший майстер.

Контингент учнів був важкий. До кожного потрібен був особливий підхід, а найголовніше турбота і увага. Це давало сили дітям, незважаючи на їх важку долю, засвоїти професію і отримати путівку у життя.

 У 1949 році був відкритий навчальний комбінат промкооперації з підготовки кравців верхнього одягу, кравців легкого плаття, а пізніше і закрійників для підприємств промислової кооперації. Навчальний комбінат займав приміщення в двоповерховій будівлі по Лопанському провулку № 9, де були аудиторії для теоретичних занять, бухгалтерія, дирекція. Навчальні майстерні знаходилися по вулиці Іванівській і являли собою два цехи. Контингент учнів у рік становив 160-180 чоловік.

Директором навчального комбінату був Стрижков Костянтин Захарович; заступником директора — Скринник Галина Василівна; старшим майстром — Ушаков Олександр Андрійович, з 1959 року — Куценко Клавдія Петрівна.

З 1957 року навчальний комбінат інвалідів війни та сиріт був об’єднаний з навчальним комбінатом.

 У 1960 році навчальний комбінат був реорганізований і об’єднаний з профтехшколою, яка вже називалась навчальним комбінатом обласного управління побутового обслуговування населення.

Багато сил і енергії потрібно було докласти засновникам цих навчальних закладів, щоб організувати і забезпечити навчально-виробничий процес, виховання, матеріальне забезпечення учнів і, головне, навчити майстерності і дати путівку в життя майбутнім працівникам сфери послуг.

2 лютого 1960 профтехшкола облпромради була реорганізована в професійно-технічне училище Харківської облпромради (підстава: Постанова Укрпромради № 68 від 02.02.1960 р.). Але як профтехучилище вона проіснувала недовго. Промислова кооперація була скасована, а створена служба побутового обслуговування населення, щоб зберегти профтехучилище відомчим знову перетворюється  у навчальний комбінат.

Так профтехучилище облпромради було реорганізовано в навчальний комбінат Харківського обласного управління побутового обслуговування населення (профтехучилище № 40) (підстава: Постанова облпромсовета № 990 від 05.09.1960 р.)

Учбовому комбінату облпобутуправлінням було виділено нову триповерхову будівлю по вулиці Якіра, 5. Сьогодні там вже цілий комплекс (навчально-виробничий корпус, два гуртожитки на 600 місць, упорядкована територія).

Керівниками були затверджені:

  • Тумар Броніслав Никифорович (нині покійний) — директор;
  • Скринник Галина Василівна — заступник директора з навчально-виробничої частини;
  • Ольвач Антоніна Прокопівна — старший майстер виробничого навчання;
  • Чуйко Ганна Іванівна — заступник директора з господарської частини;
  • Моцехейн Ася Савеліївна — головний бухгалтер.

У грудні 1961 року на посаду заступника ди+ректора з навчально-виробничої частини була переведена Ольвач А.П., на посаду старшого майстра — Куценко Клавдія Петрівна.

Служба побутового обслуговування населення, покликана забезпечувати населення усіма видами побутових послуг, розвивалася швидкими темпами. А це вимагало великої кількості кваліфікованих кадрів, здатних виконувати послуги якісно, ​​в строк, і забезпечувати культурне обслуговування населення.

Центром підготовки кадрів для підприємств побуту м. Харкова та області став Навчальний комбінат (профтехучилище № 40).

Перед керівництвом училища стояло завдання — у найкоротші терміни створити навчально-матеріальну базу, організувати навчально-виробничий процес, виконати план набору учнів і забезпечити їх житлом.

Труднощів було багато. Але завдяки зусиллям всього інженерно-педагогічного колективу, допомоги облпобутуправління, продовжуючи традиції профтехшколи та навчального комбінату, училище стало справжньою кузнею кваліфікованих кадрів, підвищення кваліфікації для підприємств побутового обслуговування населення м. Харкова та області, а з  окремих професій — для всіх областей України.

У 1961 році міжобласний навчально-виробничий комбінат перетворений у Міжобласний навчальний комбінат Облпобутуправління, який готував робітників сфери побуту для Харківської, Сумської та Полтавської областей.

У 1971 році Міжобласний НПК реорганізований в обласний НПК Облпобутуправління.

У 1972 році НПК Облпобутуправління перетворений в професійно-технічне училище Облпобутуправління.

У 1985 році профтехучилище ОБУ реорганізовано у середнє професійно-технічне училище № 40 у системі Міністерства освіти України.  У 1993 середнє профтехучилище № 40 перейменовано в професійно-технічне училище № 40 на підставі наказу управління освіти № 82 від 17.02.1993 Харківського обласного виконавчого комітету.

У 2007 році училище отримало назву Державний професійно-технічний навчальний заклад «Харківське вище професійне училище сфери послуг».

І, хоча мінялися відомства, система освіти, проводилися перетворення, незмінним залишився профіль підготовки — працівники сфери побутових послуг.

Сьогодні училище є своєрідним підприємством, де в процесі навчання виявляються і послуги населенню з індивідуального пошиття верхнього одягу і легкого плаття, пошиття та ремонту взуття, перукарські послуги.

 Сьогодні профтехучилище є сучасним навчально-виробничим комплексом. У триповерховому будинку розміщені навчальні кабінети, майстерні, оснащені сучасним обладнанням, приладами, наочними посібниками. Є салон краси, два гуртожитки на 600 місць — і все це на одній упорядкованій території.

Профтехучилище готує фахівців таких професій, які своєю працею, творчістю, умінням і талантом радують харків’ян новими колекціями сучасного одягу, зачісок, взуття.

Всього в училищі підготовлено більше 50 тисяч кваліфікованих працівників для сфери побутових послуг за професіями:

  • Кравець чоловічого верхнього одягу;
  • Кравець жіночого верхнього одягу;
  • Кравець жіночого легкого плаття;
  • Закрійник чоловічого, жіночого верхнього одягу;
  • Закрійник жіночого легкого плаття;
  • Закрійник-модельєр жіночого верхнього одягу;
  • Перукар чоловічий;
  • Перукар жіночий;
  • Перукар широкого профілю;
  • Перукар (перукар-модельєр);
  • Взуттьовик з пошиття та ремонту взуття;
  • Заготовщик взуття;
  • В’язальниця трикотажних виробів;
  • Фотограф;
  • Слюсар з ремонту електропобутових приладів;
  • Радіомеханік;
  • Механік з ремонту швейних машин;
  • Механік з ремонту спеціальних швейних машин;
  • Майстер з виготовлення та ремонту шкіргалантерейних виробів;
  • Столяр з ремонту меблів;
  • Бухгалтер;
  • Приймальник замовлень хімчистки одягу.

Підвищення кваліфікації:

  • Закрійник чоловічого, жіночого верхнього одягу;
  • Закрійник легкого плаття;
  • Завідувач ательє і майстерень;
  • Приймальник замовлень ательє і майстерень;
  • Перукар-модельєр.

 В училищі працює стабільний висококваліфікований інженерно-педагогічний колектив, який постійно удосконалює навчально-виховний процес, щоб учні отримували універсальну підготовку, що відповідає вимогам завтрашнього дня.

Більшість майстрів виробничого навчання та викладачів — випускники училища і в трудовій книжці мають один запис трудової діяльності — «профтехучилище». У багатьох з них училище закінчили вже діти, онуки.

В училищі створені необхідні умови не тільки для навчання майбутніх фахівців, але і для творчої самореалізації кожного учня, цьому сприяють заняття улюбленою справою в гуртках художньої самодіяльності, спортивних секціях.

Традиційним є проведення конкурсів професійної майстерності, на яких учні можуть отримати об’єктивну оцінку журі та глядачів; участь в обласних оглядах художньої самодіяльності, технічної та художньої творчості, конкурсах КВК, фестивалях, спортивних обласних змаганнях.

Попит на побутові послуги постійно збільшується. Тому професії працівників побутового обслуговування населення затребувані економікою країни, і сьогодні наші випускники актуальні на ринку праці.

Гордістю училища є випускники, які, отримавши путівку в життя, свій трудовий шлях прославили творчою працею, високим покликанням. Це:

  • Ізотов Володимир Іванович — випускник профтехучилища 1-го випуску, закрійник чоловічого верхнього одягу фабрики індпошиву одягу № 1, «Майстер вищого класу», лауреат Державної премії УРСР, нагороджений орденом Трудового Червоного прапора і орденом Леніна;
  • Юрій Павлов — модельєр-конструктор фірми «Морріс»;
  • Яна Смирнова — конструктор-модельєр фірми «Престиж»;
  • Олександр Кондратенко — керівник приватного підприємства з виробництва взуття;
  • брати Валерій і Артур Доброноси, які на міжнародному конкурсі дитячого одягу в 2005 увійшли в першу десятку найсильніших модельєрів СНД;

та ін.

Колектив пам’ятає історію свого навчального закладу: в 2006 році до 60-річчя училища була видана книга «История становления и развития профессионально-технического училища № 40 г. Харькова за 60 лет». Авторами книги є люди, які стояли біля витоків створення училища, і ті, що прийшли їм на зміну, продовжуючи традиції.

Ми пам’ятаємо і шануємо всіх працівників, які внесли свій вклад в нелегку, але благородну справу виховання і навчання молоді, виховання людини-творця, справжнього професіонала, передаючи знання, вміння і досвід зі своїх професій: керівників, робітників, працівників адміністрації, бухгалтерії, бібліотеки, закрійників, майстрів виробничого навчання, викладачів, вихователів, керівників художньої самодіяльності. Велика їм подяка за цю важку працю.

f3   f3
f3 f3 f3
f3
f3
f3
f3
f3
f3
f3

f4

ped

ped

ped