ЗНО / НМТ (зовнішнє незалежне оцінювання / національний мультипредметний тест)
НМТ – 2025: особливості проведення
ДПА скасовано, а вступна кампанія відбуватиметься за особливою процедурою
9 жовтня 2024 року, Верховна Рада України підтримала проєкт Закону № 12053 «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року».
Здобувачі освіти, які у 2025 році завершують кожен рівень повної загальної середньої освіти, буде звільнено від проходження державної підсумкової атестації (ДПА).
НМТ у 2025 році складатимуть лише ті, хто планує вступати до закладів вищої освіти.
ПРОВЕДЕННЯ
НАЦІОНАЛЬНОГО МУЛЬТИПРЕДМЕТНОГО ТЕСТУ (НМТ)
Вступні випробування на бакалаврські програми до закладів вищої освіти України, як і минулого року, буде проведено у форматі національного мультипредметного тесту (НМТ) на комп’ютерній основі.
У межах НМТ кожен учасник буде виконувати завдання із 4 навчальних предметів, 3 з яких є обов’язковими, а 1 — на вибір із переліку.
Обов’язковими будуть:
- українська мова (без літератури);
- історія України;
- математика;
- ще один предмет на вибір із переліку.
На вибір можна буде обрати предмет:
- українську літературу;
- іноземну мову (англійську, іспанську, німецьку, французьку);
- біологію;
- географію;
- фізику;
- хімію.
Предмет на вибір вступник вказуватиме під час реєстрації для участі в НМТ.
Хоча модель НМТ 2024 року і буде збережено, однак у 2025 році заплановано деякі зміни.
Так, у тесті з історії України будуть завдання за увесь курс, тож відтепер потенційним учасникам, окрім питань, що стосуються подій другої половини XVI – початку ХХІ ст. (розділи 6–32 Програми), варто підготуватися і з інших тем.
Українська мова є необхідним іспитом для вступу на будь-яку спеціальність в Україні, адже знання державної мови потрібне всім громадянам і є однією з умов для здобуття вищої освіти.
Математика демонструє аналітичне й логічне мислення вступників — навички, необхідні для подальшого навчання у ЗВО.
Історію України вступники минулих років найчастіше обирали серед інших предметів, адже результати цього іспиту можна використати для різних суспільно-гуманітарних або технічних спеціальностей. Знання з історії України формують уміння критично мислити, будувати й оцінювати причинно-наслідкові зв’язки, а також не піддаватися маніпуляціям та фейкам.
Щодо предмета на вибір, то він показує індивідуальну освітню траєкторію вступників. Так вони можуть показати знання у тій галузі, яка необхідна для вступу, а ЗВО — оцінити мотивацію до навчання.
Щодо підготовки до тестування загалом, то помічним є наполегливе й відповідальне навчання: саме це забезпечує міцний фундамент для високого результату на НМТ. Цей фундамент, звісно, варто підсилювати ознайомленням із форматами завдань, які використовують у тестах НМТ, розв’язанням типових тестових завдань ЗНО / НМТ минулих років.
Щоб підтримати вступників у цьому, УЦОЯО пропонує цілу низку доступних і безоплатних матеріалів для підготовки до тестувань, зокрема:
- добірки демонстраційних тестів НМТ на Всеукраїнській школі онлайн;
- тести минулих років у відповідному розділі на сайті УЦОЯО;
- тренажери для підготовки до НМТ на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти.
ВСТУП
Права та обов’язки учасників зовнішнього незалежного оцінювання визначено «Порядком проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти».
НОРМАТИВНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
- Наказ МОН України від 10.01.2017 №25
- Постанова Кабінету Міністрів України від 24.11.2021 №1232
- Постанова Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 №533
- Постанова Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1095