Наші координати:
61001, м. Харків,
вул. Тюрінська (Якіра), 5
(057)732-65-25
(057)732-65-15
Докладніше...
Анонси заходів
Архіви новин

Досягнення 2018/2019 н.р.

Основні здобутки Харківського вищого професійного училища сфери послуг у 2018/2019 н.р.

21 вересня 2018 року. Участь у  заходах в рамках соціального проекту «Фестиваль Молодіжний Схід-бенд». В роботі локації перукарського напрямку взяли участь майстри виробничого навчання Вертель Вікторія Віталіївна і Шаповал Юлія Олександрівна та учні навчальних груп другого курсу 3-17 та 2-17 Безденежних Юлія, Півник Влада, Окладна Альона, Ісакова Дарина.

Наприкінці вересня 2018 року у рамках Тижня моди в Мілані у відбувся міжнародний конкурс дизайнерів European Fashion Union. В рамках конкурсу був проведений міжнародний конкурс візажистів «International Makeup Awards», які створювали образи моделей для показу. Серед 22-х візажистів – учасників зазначеного конкурсу були майстер виробничого навчання Харківського ВПУ сфери послуг Чевалкова Наталія В’ячеславівна та учениця групи 8-17 Тетяна Зионг. Робота Наталії В’ячеславівни зайняла 3 місце, а робота Зионг Тетяни була визнана кращою за креативністю та стала переможцем конкурсу.

2 жовтня 2018 року на базі Харківського вищого професійного училища сфери послуг Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Харківській області було проведено обласний семінар-практикум для соціальних педагогів професійно-технічних навчальних закладів м. Харкова та області.

9 жовтня 2018 року на базі Харківського вищого професійного училища сфери послуг Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Харківській області був проведений обласний семінар-практикум заступників директорів з навчально-виробничої роботи на тему «Управління освітнім процесом у закладах професійної освіти як основа продуктивних освітніх змін».

 

11 жовтня 2018 року, напередодні Дня захисника України, збірна команда учнів Харківського вищого професійного училища сфери послуг взяла участь у обласних змаганнях Спартакіади «Спорт протягом життя» серед учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти, які відбулися у місті Харкові на стадіоні «Старт».

 

В рамках Фестивалю «Дзеркало моди-Львів-2018» 17-18 жовтня пройшов ХХІ Чемпіонат України СПУ– Перукарське мистецтво, нігтьова естетика, макіяж, моделювання брів, нарощення вій. Учні училища із задоволенням взяли участь у змаганні професіоналів в категорії «учні».

За підсумками змагань перукарів учениця групи 3-17 Безденежних Юлія в номінації «Весільна зачіска» виборола 1 місце в Чемпіонаті України;

В номінації «Модна жіноча зачіска «Кудрі та хвилі» учениця групи 3-17 Ісакова Дарина зайняла 5 місце.

За підсумками змагання візажистів учениця групи 3-17 Руденко Віолетта виборола 1 місце в номінації «Smoky eyes» в категорії «учні».

Колектив педагогів та учні надсилають переможцям привітання та побажання досягати ще більших професійних висот! Так тримати!

23-25 жовтня 2018 р. участь в Десятій міжнародній виставці «Інноватика в сучасній освіті», яка відбулась в місті Києві та була організована за підтримки та участі Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України. Як представник професійно-технічної освіти Харківщини у виставці взяв участь Науково-методичний центр професійно-технічної освіти у Харківській області разом з деякими закладами професійної (професійно-технічної) освіти.

 

26 жовтня 2018 року в м. Харкові у єврейському культурному центрі «БейтДан» відбувся інклюзивний показ мод, в якому взяли участь жінки з інвалідністю, обмежені в пересуванні. Учениці професії «перукар» Харківського ВПУ сфери послуг під керівництвом досвідченого майстра виробничого навчання Кульші Лариси Сергіївни робили зачіски учасницям показу мод. Дівчата відмітили, що спілкування з цими духовно сильними, цілеспрямованими людьми багато в чому змінило їх світогляд, дало сильну мотивацію, яка заставляє рухатися далі, надало впевненості, що немає нічого неможливого.

1 листопада 2018 року в ХВПУСП була проведена обласна школа передового педагогічного досвіду для викладачів та майстрів в/н за професією «Перукар (перукар-модельєр)». Тема заняття – «Використання новітніх програмних засобів навчального призначення для активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках». Керівник школи – викладач вищої категорії Хмеленко Світлана Федорівна.

4 листопада 2018 року збірна команда учнів Харківського вищого професійного училища сфери послуг взяла участь у змаганнях з футзалу, які проводились в спортивному залі Вищого професійного училища № 6 м. Харкова в рамках обласної Спартакіади «Спорт протягом життя».

4-5 листопада 2018 року в м. Києві проводився XXI Чемпіонат України з перукарського мистецтва, нігтьової естетики, візажу, перманентного макіяжу та нарощуванню вій. Майстер в/н з професії «візажист» Чевалкова Наталія Вячеславівна представила на конкурсі 2 роботи та посіла 2-е місце в номінації «Smoky Eyes» в категорії «майстри».

14 листопада 2018 року в Харківському вищому професійному училищі сфери послуг Науково-методичним центром професійно-технічної освіти в Харківській області була організована обласна школа позитивного педагогічного досвіду роботи заступника директора з навчально-виховної роботи під керівництвом Щербакової Олени Вікторівни на тему «Виховання соціально активної особистості через творчий підхід до виховного процесу». Для учасників школи Чевалковою Наталією Вячеславівною був проведений майстер-клас «Сучасні креативні тенденції в індустрії моди і краси».

22 листопада 2018 року  – участь Жук Г.В. та Пирог В.Ю. в обласному вебінарі для педагогічних працівників професій громадського харчування та торгівлі, легкої промисловості, побутового обслуговування населення закладів професійної (професійно-технічної) освіти за темою «Розвиток професійної майстерності педагога як важлива складова підвищення якості підготовки кваліфікованих робітників» з виступами:

 • «Використання елементів SMART-технологій при професійній підготовці учнів за професією «Ювелір-монтувальник. Ювелір-закріпник» – викладач Пірог Вікторія Юріївна;
 • «Використання інноваційних педагогічних технологій навчання для активізації пізнавальної діяльності майбутніх кравців» – майстер в/н Жук Галина Василівна.

22-23 листопада – участь у ярмарку стартапів і Інноваційному форумі, який відбувся у науково-бібліотечному центрі Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого. Заступник з навчально-виробничої роботи Харківського вищого професійного училища сфери послуг Смоліна Надія Юріївна взяла участь у цих заходах.

27 листопада 2018 року – участь учениці Півник Влади у Всеукраїнськогму конкурсі професійної майстерності WORLDSKILLS UKRAINE у компетенції «Перукарське мистецтво».

 

30 листопада 2018 року збірна команда учнів Харківського вищого професійного училища сфери послуг взяла участь у змаганнях зі стрільби з пневматичної гвинтівки серед допризовної молоді Московського району м. Харкова, присвячених 27-й річниці Збройних Сил України.

1 грудня 2018 року – перемога учениці Василенко Марини (група 2-18 «Перукар, візажист») у вікторині (конкурсі рефератів) «Правовий світогляд», організованій Харківським державним будинком художньої та технічної творчості на виконання указу президента України від 14 листопада 2017 року №361/2017 «Про оголошення в Україні 2018 року Роком реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право!» та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2017 р. №1012-р «Про схвалення Стратегії інформування громадян про гарантовані їм Конституцією та законами України права на період до 2019 року».

 

2 грудня 2018 року – участь у конкурсному дефіле в рамках щорічного Параду Наречених -2018 «Музика – це ми. Музика навколо нас». Учні Харківського вищого професійного училища сфери послуг під керівництвом майстра в/н професії «візажист» Чевалкової Наталії В’ячеславівни взяли участь в конкурсному дефіле і здобули перемогу:

 • майстер в/н Чевалкова Наталія В’ячеславівна (стиліст) – перемога в конкурсі стилістів в номінації «Поп-музика»;
 • учениця групи 2-17 Софія Завалій (стиліст-візажист) – перемога в конкурсі стилістів в номінації «Фольклор. Народна музика»;
 • учениця групи 2-17 Шлапак Анастасія (візажист) – перемога в конкурсі стилістів в номінації «Класична музика»;
 • учениця групи 2-17 Ісакова Дарина (перукар) – перемога в номінації «Класична музика».

Крім цього, два образи наречених були удостоєні призу глядацьких симпатій.

20 грудня 2018 року збірна команда учнів Харківського вищого професійного училища сфери послуг (Марченко Олег, Батула Карина – група 1-18 «ювелір», Кравченко Єгор – група 18-18 «взуттьовик») взяли участь у змаганнях з настільного тенісу серед команд закладів професійної (професійно-технічної) освіти в рамках спартакіади «Спорт протягом життя».

29 січня 2019 року – збірна команда учнів Харківського вищого професійного училища сфери послуг взяла участь у змаганнях зі стрітболу в рамках обласної Спартакіади «Спорт протягом життя» серед учнів професійно-технічних навчальних закладів.

14 лютого 2019 року Харківське вище професійне училище сфери послуг стало спонсором свята в Харківському спеціалізованому навчально-виховному комплексі №7. Учні груп 7-18, 3-18 і 2-17 під керівництвом майстрів виробничого навчання Діденко Людмили Анатоліївни та Хованової Ждани Костянтинівни підготували учасників конкурсу «В гостях у Святого Валентина». КЗ “Харківський спеціалізований навчально-виховний комплекс №7” Харківської обласної ради в особі директора Масловської Юлії Сергіївни висловив щиру подяку учням та майстрам за гарні зачіски та стильний візаж.

19 лютого 2019 року збірна команда Харківського вищого професійного училища сфери послуг взяла участь в обласних щорічних спортивних змаганнях з волейболу (дівчата) в рамках спартакіади «Спорт протягом життя» серед учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти.

22 лютого 2019 року з метою формування на державному та міжнародному, рівнях іміджу Харкова як міста, що динамічно розвивається у сфері дизайну та легкої промисловості, провадження культурної, освітньої та наукової діяльності, сприяння розвитку легкої промисловості в Харківському регіоні був підписаний меморандум про співробітництво між Державним професійно-технічним навчальним закладом «Харківське вище професійне училище сфери послуг», Всеукраїнською громадською організацією «Харківський Кластер легкої промисловості та дизайну» та Управлінням інноваційного розвитку та іміджевих проектів Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської міської ради.

Основні напрямки співробітництва:

 • створення комунікаційної платформи між виробниками і профільними навчальними закладами;
 • розробка програм підвищення престижу професій фахівців легкої промисловості;
 • організація спільних освітніх програм і проектів.

27 лютого 2019 року наші партнери – представники Харківського кластеру легкої промисловості та дизайну Олег Єгоров (голова організації) та Марія Бисова (дизайнер, засновник бренду maKha) – в рамках співробітництва відвідали Харківське вище професійне училище сфери послуг.

12 березня 2019 року в Харківському вищому професійному училищі сфери послуг відбувся звітний концерт художньої самодіяльності під девізом «Творчість об’єднує і надихає!» в рамках 2-го етапу обласного огляду-конкурсу художньої самодіяльності серед закладів професійної (професійно-технічної) освіти Харківської області. Харківське вище професійне училище сфери послуг стало переможцем (Гран-прі) у щорічному обласному огляді-конкурсі художньої самодіяльності серед закладів професійної (професійно-технічної) освіти Харківської області та було нагороджено дипломом.

19.03.2019. НМЦ ПТО у Харківській області було проведено щорічну обласну виставку-огляд методичних матеріалів викладачів загальноосвітньої підготовки за темою «Формування ключових компетентностей – запорука конкурентоспроможності сучасного кваліфікованого робітника» у двох номінаціях: методична розробка уроку або методична розробка виховного заходу з предмета. Викладач української мови та літератури Брунець Тетяна Михайлівна взяла участь у виставці-огляді у номінації «Методична розробка уроку» з методичною розробкою уроку з предмета «Українська література» на тему «Оксана Забужко «Казка про калинову сопілку»: вічні філософські категорії життя і смерті, добра і зла, любові й ненависті».

Робота викладача в огляді-конкурсі виявилася однією з найкращих серед 27-ми і посіла 3-тє місце.

21 березня 2019 року – участь у Фіналі Всеукраїнського конкурсу молодих дизайнерів «Start Fashion» в рамках проекту «Kharkiv Fashion 2019» (на Арт-заводі «Механіка»). Творча група Харківського вищого професійного училища сфери послуг представила колекцію жіночого одягу «KupaVa» в номінації «National Style».

21 березня 2019 року в Харківському вищому професійному училищі сфери послуг відбувся огляд виставки творчих робіт учнів гуртків декоративно-прикладної та технічної творчості під девізом «Творчість об’єднує і надихає!» в рамках щорічного обласного огляду-конкурсу технічної та декоративно-прикладної творчості серед закладів професійної (професійно-технічної) освіти Харківської області.

Харківське вище професійне училище сфери послуг стало переможцем (Гран-прі) у щорічному обласному огляді-конкурсі технічної та декоративно-прикладної творчості серед закладів П(ПТ)О Харківської області.

22-23 березня 2019 року в місті Хмельницький проводився ІV Всеукраїнський конкурс професійної майстерності «Прорив легкої промисловості України 2019» – спільний проект Національного галузевого партнерства в легкій промисловості України «Fashion Globus Ukraine» та асоціації швейних училищ України, який проходив під патронатом Міністерства освіти і науки України. Колекція одягу Харківського вищого професійного училища сфери послуг «057» посіла 2 місце в номінації «Сучасні молодіжні колекції». Тематика колекцій присвячена популяризації безпеки дорожнього руху серед молоді України.

Колекцію розробили та виготовили фахівці швейного профілю: Смоліна Н.Ю., Жук Г.В., Абаніна С.А., Шаровкіна В.А., Михайлюк В.В., Бутенко О.М., Винограденко Г.М., Дудко Н.О., Афанасьева Т.О., Єгорова Л.В., Пірог В.Ю.

23 березня 2019 року в Харкові пройшла масова гра в «Що? Де? Коли?», яка була зареєстрована на рекорд України. В заході одночасно взяла участь 341 команда, а це понад 1,7 тис. гравців. Команда училища увійшла до 1-ї сотні команд серед 341 команди.

23 березня 2019 року Центром гендерної культури на виконання Проекту «Центр тендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді» в рамках проведення у Харкові «Місяця жіночої історії» був організований захід «Фотосалон Олімпії де Гуж».  До партнерської співпраці були запрошені учні Харківського вищого професійного училища сфери послуг з метою технічної допомоги – послуг візажу та перукарства, що слугувало для них відпрацюванням практичних навичок.

27 березня 2019 року – участь у фестивалі студентської моди «Весняні ластівки – 2019» в УІПА. Творча група училища представила на фестивалі колекцію жіночих суконь за народними українськими мотивами «KupaVa». Вироби створили майстри виробничого навчання Жук Галина Василівна, Шаровкіна Валентина Анатоліївна і учні професій «Кравець» і «Закрійник». Родзинкою колекції стали оригінальні головні убори зі штучних квітів, виготовлені викладачем Пірог Вікторією Юріївною.

28 березня 2019 року – 3 місце учениці Васюк Катерина (група 5-18 «Кравець. Закрійник») в ІІ (обласному) етапі олімпіади серед учнів ЗП(ПТ)О з предмета «Охорона праці» серед 32 учасників. Готувала ученицю до участі в олімпіаді старший викладач Кулак Юлія Анатоліївна.

5 квітня 2019 року в Харківському Міській раді відбулося нагородження волонтерів, які брали участь в організації проекту з розвитку модної індустрії Kharkiv Fashion 2019, що пройшов з 21 по 23 березня на Арт-заводі Механіка. Дипломом партнера було нагороджено Харківське вище професійне училище сфери послуг. Також були нагороджені учні: Бреславська Анастасія, Гагауз Лія, Комар Галина, Медведева Анюта, Пахомова Анастасія, Гладка Анастасія, Савченко Лілія, Загребельна Олена, Вітенко Лінда.

6 квітня 2019 року в Ужгороді проходив міжнародний конкурс і виставка-ярмарок індустрії краси «Royal Beauty – Кубок Карпат 2019». Учениця другого курсу Харківського вищого професійного училища сфери послуг групи 3-17 «Перукар, манікюрник, педикюрник» Безденежних Юлія посіла 1 місце в номінації «Весільна зачіска» в категорії «юніор».

17-18 квітня 2019 року у м. Харків пройшов Відбірковий Тур XXII Чемпіонату України з перукарського мистецтва, макіяжу і нігтьової естетики «Перша столиця», організований Спілкою перукарів України. Учні Харківського вищого професійного училища сфери послуг теж взяли участь у змаганнях перукарів і візажистів. Результати нашої участі такі:

 • 1 місце в номінації «Модна жіноча зачіска на довгому волоссі» посіла учениця групи 3-17 Безденежних Юлія. Тренер – Матвійчук Юлія Михайлівна, тренер національної збірної СПУ;

Робота Безденежних Юлії – 1 місце в номінації «Модна жіноча зачіска на довгому волоссі»

 • 1 місце в номінації «Full Fashion Look чоловічий» посіла учениця групи 2-17 Півник Влада. Тренери – майстри в/н Кульша Лариса Сергіївна і Чевалкова Наталія В’ячеславівна;
 • 1 місце в номінації «Вечірня зачіска з елементами плетіння» посіла учениця групи 2-17 Науменко Вероніка. Тренер – майстер в/н Кульша Лариса Сергіївна;
 • 2 місце в номінації «Сучасний блонд» посіла учениця групи 2-18 Буцька Юлія. Тренер – майстер в/н Шаповал Юлія Олександрівна;
 • 2 місце в номінації «Смокі айс класичний» посіла учениця групи 2-17 Конюх Анастасія. Тренер – майстер в/н Чевалкова Наталія В’ячеславівна;
 • 3 місце в номінації «Коктейльна зачіска з елементами плетіння» посіла учениця групи 2-18 Рухляда Валентина. Тренер – майстер в/н Шаповал Юлія Олександрівна;

Робота Рухляди Валентини – 3 місце в номінації «Коктейльна зачіска з елементами плетіння»

 • 3 місце в номінації «Макіяж Смокі айс салонний» посіла учениця групи 2-17 Ісакова Дарина. Тренер – майстер в/н Чевалкова Наталія В’ячеславівна;

За командну участь училище було нагороджене спеціальний призом:

Харківське вище професійне училище сфери послуг посіло 24 місце з 280 у вебометричному рейтингу українських закладів професійної (професійно-технічної) освіти – учасників конкурсу на кращий веб-сайт закладів освіти у 2019 році. Сумським державним університетом були проведені вебометричні вимірювання інформаційної відкритості та цитованості конкурсних сайтів. Згідно з вебометричним рейтингом українських закладів професійної (професійно-технічної) освіти – учасників конкурсу на кращий веб-сайт закладів освіти у 2019 році сайт Харківського вищого професійного училища сфери послуг посідає 24 місце у рейтингу із 280 ЗП(ПТ)О.

25 квітня 2019 року на базі Харківського вищого професійного училища сфери послуг Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Харківській області було проведено обласну школу кращого педагогічного досвіду для викладачів предмету «Захист Вітчизни». Заняття на тему «Здобуття первинних знань та формування практичних навичок на заняттях з вогневої та тактичної підготовки» провів керівник школи викладач-методист Ковальов Олександр Олександрович.

1 місце учениці Тільної Юлії (група 9-18 «Кравець») у вікторині (конкурсі рефератів) з популяризації французької мови, яка тривала з 01.02.2019 до 01.05.2019 та була організована Харківським державним будинком художньої та технічної творчості.

 

3 травня 2019 року збірна команда Харківського вищого професійного училища сфери послуг (дівчата) взяла участь у змаганнях зі стрільби з пневматичної гвинтівки серед допризовної молоді Московського району, присвячених 74-й річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

 

16 травня 2019 року збірна команда учнів Харківського вищого професійного училища сфери послуг взяла участь у змаганнях зі спортивного туризму в рамках щорічної обласної спартакіади «Спорт протягом життя» серед учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти Харківської області, які відбулись в Харківському лісопарку.

17-19 травня 2019 року в місті Дніпро в рамках Beauty Fest «ДЗЕРКАЛО МОДИ» відбувся відкритий чемпіонат з перукарського мистецтва, нігтьової естетики, макіяжу, моделювання брів і нарощування вій «Молоді таланти України 2019». Учні групи 2-17 «Перукар, візажист» Харківського вищого професійного училища сфери послуг під керівництвом майстра виробничого навчання Чевалковоъ Наталії В’ячеславівни взяли участь в чемпіонаті і досягли таких результатів:

Макіяж:

 • 3 місце в номінації «Макіяж «Smoky eyes» креативний» (категорія – юніори) – Сокіл Єлизавета;
 • 2 місце в номінації «Макіяж «Smoky eyes» креативний» (категорія – юніори) – Сушко Яна.

Перукарське мистецтво:

 • 3 місце в номінації «Жіночий модний образ. Full Fashion Look» – Сокіл Єлизавета;
 • 2 місце в номінації «Коктейльна зачіска з елементами плетіння» (категорія – юніори) – Павленко Злата.

Підготуватися до участі в конкурсі дівчатам допомогли майстри в/н Чевалкова Наталія В’ячеславівна і Кульша Лариса Сергіївна. Чевалкова Наталія В’ячеславівна виконувала обов’язки старійшини на конкурсному полі. Також за підтримку конкурсного руху в Україні та виховання талановитої молоді Харківське вище професійне училище сфери послуг було нагороджено подякою.

 

22 травня 2019 року Харківською обласною організацією профспілок працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України був влаштований Фестиваль майстрів народної майстерності «Профспілки Харківщини мають таланти», на який були запрошені представники Харківського вищого професійного училища сфери послуг, які взяли участь у відбірковому турі виставки робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва. Колектив творчої майстерні ХВПУСП став переможцем у жанрі «Декоративно-прикладне мистецтво» та за колекцію жіночого одягу «KupaVa» був нагороджений Гран-прі фестивалю. Дипломом І-го ступеню була нагороджена переможниця фестивалю Вельма Оксана, учениця групи 12-18 «Кравець, закрійник».

Також нагороди отримали: Сокіл Єлизавета (група 2-17), Півник Влада (група 2-17), Григорова Анна (група 7-18), Кузнєцова Анастасія (група 4-18), Гуменюк Марія (група 5-17).

 

25-26 травня 2019 року в місті Люботин Харківської області відбувся Турнір по боксу на честь дня Перемоги та пам’яті Володимира Горбенка. Учень Харківського вищого професійного училища сфери послуг Момот Микола (група 5-17 «Кравець, закрійник») взяв участь у змаганнях і здобув перемогу у ваговій категорії 75 кг.

29 травня 2019 року – перемога учениці Гармаш Марини (група 2-17 «Перукар, візажист») в обласному фестивалі-огляді молодіжної творчості «Учень року ЗП(ПТ)О – 2019», організованому Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Харківській області, у номінації «Талант профтехосвіти» (театральний жанр).

03.06.2019. Перемога в обласній виставці-огляді інформаційно-методичних матеріалів з предметів професійно-теоретичної та професійно-практичної підготовки за темою «Сучасне інформаційно-методичне забезпечення освітнього процесу в контексті впровадження СП(ПТ)О» за номінацією «Сфера послуг»:

 • методична розробка уроку виробничого навчання з професії «Перукар (перукар-модельєр)» на тему «Укладання волосся на електрощипці» майстра в/н першої категорії Полякової Лариси Олександрівни посіла 1 місце серед 10 учасників.
 • методична розробка уроку теоретичного навчання з предмета «Перукарська справа» на тему «Правила та методи накручування волосся на електрощипці» викладача-методиста Хмеленко Світлани Федорівни посіла 2 місце серед 9 учасників.

12 червня 2019 року – участь голови методичної комісії, викладача-методиста Хмеленко Світлани Федорівни в обласних педагогічних читаннях в системі ПТО Харківської області на тему «Інноваційні платформи зростання професійної майстерності педпрацівників як умова забезпечення якості підготовки кваліфікованого робітника».

f3
f3
f3
f3
f3

f3
f3
f3
f3
f3

f4

ped

ped

ped